AÇIK BANKACILIK PROJELERINDE

NASIL ÇALIŞIYORUZ

API Platformu Oluşturulması

API GATEWAY & API PORTAL & IDENTITY BRIDGING PLATFORM OLUŞTURULMASI

Açık Bankacılık en basite indirgenmiş hali ile bankanın bankacılık servislerinden bazılarını 3. parti servis sağlayıcıları tarafından kullanılabilinmesi için internet üzerinden dışarı açılmasıdır. Bu doğrultuda bir bankanın açık bankacılık yapabilmesi için doğru kurgulanmış bir API Yönetim platformu ile kimlik & Erişim bilgileri köprüleme altyapılarının oluşturulması gerekmekte.

Digital Cosmonot yıllardır sektorde sağladığımız API Yönetimi ve API Gateway projelerinde elde ettiğimiz başarı ile müşterilerimizin Açık Bankacılık dönüşümlerinde mimari ve altyapı olarak hazırlanmasını sağlamaktayız. Bu mimari dönüşümde varolan Api Gateway platformu üzerinde teknik destek verebildiğimiz gibi partnerliğini yaptığımız SoftwareAG firmasının webMethods ürününün satışını da sağlayabilmekteyiz.

Açık Bankacılık üzerine yazdığımız blog yazımızı incelemek için tıklayınız

Regulasyonların Uygulanması

AÇIK BANKACILIK MEVZUAT DANIŞMANLIĞI

Açık bankacılık bir mevzuata göre kurgulanır. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanında uygulanan bu mevzuatın kanunua PSD2 denmektedir ve bu kanın RTS dediğimiz (Regularity Technical Standart) bir takım kuralları koyar.  Api Yönetimi platformu üzerinde paylaşılacak bankacılık servislerinin gerekli mevzuatlara uygunluğu için teknik ekibimiz içinde hukuk danışmanlarımız mevcuttur. Bu sayede hem teknik altyapının mevzuat uygunluğunu sağlıyor hemde mevzuatın nasıl uygulanabileceğinin danşmanlığını verebilmekteyiz.

Api Yönetim Platformunun Açık Bankacılık Desteklemesi

API GATEWAY'DEN AÇIK BANKACILIĞA PLATFORM DÖNÜŞÜMÜ

Sahip olduğunuz yada almayı düşündüğünüz Api Gateway platformları temel halleri ile Açık Bankacılık desteklemez. Bu platformlar framework gibidir. Geliştirilmeli, entegre edilmeli, denetlenebilmeli ve iş süreçlerine adapte edilmelidir. Api Gateway platformlarının bu dönüşümü yapabilmesinde gereken tüm diğer ek bileşenlerin neler olabileceğini yada varolan sisteminize nasıl entegre çalışabileceğini sizlerle çalışarak belirliyoruz. Burada diğer projelerimizde elde ettiğimiz bilgi ve deneyim ile müşterilerimizin uzun vadede en avantajlı çözümleri sağlamayı hedefliyoruz. Partnerliğini yaptığımız SoftwareAG firmasının Açık Bankacılık mevzuatları için sağladığı çözüm detayları için tıklayınız.